Pes versus kočka

%d0%ba%d0%b5411Psi i kočky mají své horlivé zastánce, kteří na své oblíbence nedají dopustit. Pravdou ovšem je, že každý domácí mazlíček má svoje výhody i nevýhody – některé jsou stejné u koček i psů (například to, že chlupy jsou zkrátka všude), některé jsou specifické jen pro jeden živočišný druh.

Máte rádi psi i kočky a nemůžete se rozhodnout, jaký mazlík je pro vás a váš životní styl nejvhodnější? Tohle by vám mohlo pomoct.

Pes

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. To je jistě pravda, ale mít doba psa není jen o získání věrného společníka, pes s sebou nese i řadu starostí a povinností.

Výhody psa:

 • %d0%ba%d0%b5412skvělý parťák: pes je ideální zvíře pro mnohé aktivity. Pokud trávíte hodně času venku, pes bude úžasným doprovodem. Můžete s ním chodit na krátké i dlouhé procházky po parku i po městě, túry po horách, můžete ho s sebou vzít i na kolo (když to tedy nebudete přehánět s rychlým tempem). Budete-li chtít, můžete psa brát i na dovolenou autem. Spousta hotelů a restaurací psy (na rozdíl od dalších domácích mazlíčků) vítá s otevřenou náručí. Zkrátka pes s vámi může být téměř pořád.
 • poslušnost: většina psů se dá velmi dobře vycvičit. Pes pak poslechne na slovo, díky čemuž si s ním právě můžete užívat bezpočtu aktivit, aniž byste se museli neustále strachovat, že vám někam uteče nebo něco provede.
 • bezmezná oddanost: váš pes je jen váš. Bude samozřejmě dobře vycházet i s dalšími lidmi, ale vy budete navždy jeho největší kamarád, za kterého by doslova dýchal.

Nevýhody psa:

 • časová náročnost:venčení je většinou první argument, proč si psa nepořizovat. I když máte zahradu, je nutné se psem jít alespoň dvakrát denně na procházku. Každý pes – i ten malinký – potřebuje vyvenčit a pořádně se proběhnout. To je radost, jste-li odpočatí a venku je krásně, ale jakmile začne zima a vy musíte vstávat brzy ráno, abyste šli s Alíkem ven, z venčení se často stává nutné zlo.
 • cena: zajistit psovi, obzvláště větší rase, správnou výživu a lékařskou péči není zrovna levná záležitost. Nemluvě o tom, že čistokrevní psi se také neprodávají levně.
 • trénink: každého psa je potřeba vycvičit, aby nebyl nebezpečný vám a okolí a dobře se s ním žilo. U některých je to snadné a jde to takřka samo, ale u jiných to potrvá dlouho a je kolikrát potřeba zapojit i profesionála, který vám s výcvikem poradí.
 • koupání: pes se na rozdíl od kočky sám neumyje.

Kočka

Milovníci koček vám ze všeho nejčastěji řeknou, že kočky jsou nenáročnější než psi. S tím souhlasíme, avšak i kočky potřebují spoustu péče.

Výhody kočky:

 • %d0%ba%d0%b5413samostatnost: kočky jsou mnohem nezávislejší než psi. Přestože s vámi budou rády trávit čas, nepotřebují vás na každém kroku jako pes.
 • čistotnost: kočky se samy umyjí. Koupat kočky nemusíte skoro nikdy a jejich kožíšek i tak zůstane krásně hebký a připravený k pohlazení.
 • časová nenáročnost: s kočkami nemusíte několikrát denně chodit ven, kočky se samy vyvenčí, resp. si samy dojdou na kočičí záchod ukrytý kdesi ve vašem domě či bytě.
 • velikost: kočky jsou většinou menší než psi, je tak snadné si je dát večer při sledování televize na klín a nechat se jejich vrněním a teplem odreagovat.
 • cena: pořídit si kočku a řádně se o ni starat je ve většině případů levnější než u psů.

Nevýhody kočky:

 • neposlušnost: kočky se sice dají vycvičit a naučí se, že některé věci prostě nesmějí, ale nikdy nebudou tak poslušné jako dobře vycvičený pes.
 • nezávislost: i když převážně záleží na tom, jak danou kočku vychováte, některé kočky nejsou příliš společenské a budou většinu dne trávit o samotě. Ovšem závisí to především na charakteru daného zvířete a na tom, čeho je naučíte.
 • žádné procházky: poslední dobou se sice rozmáhá fenomén brát i kočky na procházky ven, ale u většiny těchto chlupatých stvoření to nebude tak snadné. Totéž platí o dalších aktivitách jako třeba cestování, na to jsou psi zkrátka praktičtější.